Joniškio istorijos ir kultūros muziejus

Atpakaļ

JONIŠKIO ISTORIJOS IR KULTŪROS MUZIEJUS

1989 m. įkurtame muziejuje veikia ekspozicijos, reprezentuojančios krašto istorijos ir archeologijos vertybes, etninės kultūros ir sakralinio meno paveldą. Lankytojų laukia įdomūs eksponatai ir intriguojančios jų istorijos.

Archeologijos ekspozicijoje ypatingas dėmesys skiriamas XIII a. Žiemgalos istorijai bei žiemgalių genties materialiniam palikimui. Lankytojai gali apžiūrėti restauruotus unikalius archeologinius radinius, kruopščiai atkurtus žiemgalių genties vyro ir moters kostiumus. Išskirtinio dėmesio nusipelno talentingo kalvio nukaldinti kilmingo žiemgalio bei Livonijos riterio ir arbaletininko ginklai bei šarvai.

Ekspozicijoje „Joniškio krašto gyventojų verslai, amatai ir prekyba. Joniškio ir Žagarės mutinių istorija“ esantys unikalūs artefaktai ir ikonografija liudija apie nuo senų laikų krašte vykusią intensyvią prekybą, puoselėtą amatininkystę ir plėtotus verslus bei pasienyje veikusias muitines. Čia galima pamatyti vienintelę Lietuvoje išlikusią originalią tarpukario muitininko uniformą bei kitus vertingus eksponatus.

Joniškio krašto sakraliniam paveldui skirtoje ekspozicijoje pristatomi didelės meninės ir istorinės vertės eksponatai: kraštiečio dailininko Adomo Varno ir XIX a. nežinomo autoriaus tapyti Kryžiaus kelio stočių paveikslai, dvasininkų liturginiai rūbai, apeigų reikmenys ir religinės knygos, talentingo dievdirbio Augustino Ulčino išdrožtas unikalių Kryžiaus kelio skulptūrų ciklas. Ekspozicijoje ypatinga vieta skirta krašto dievdirbių kūrybos palikimui – senosioms sakralinėms skulptūrėlėms.

Etnografijos ekspozicijoje demonstruojami XIX–XX a. prad. Joniškio krašto gyventojų kasdienį gyvenimą iliustruojantys eksponatai – namų apyvokos daiktai ir darbo įrankiai, meniškumu ir ornamentų įvairove išsiskiriantys moterų darbo įnagiai, savitu dekoru ir kalvių meistriškai nukaltais apkaustais papuoštos kraičio skrynios.

 

Muziejui priklauso šie padaliniai: Joniškio sinagogų kompleksas, tautosakininko Mato Slančiausko sodyba-muziejus Reibinių kaime, Rudiškių muziejus ir Žagarės padalinys Tiudorų stiliaus koplyčios pastate.

Kasmet muziejuje ir padaliniuose eksponuojamos tautodailininkų, amatininkų ir menininkų kūrybą pristatančios parodos bei aktyviai vykdoma edukacinė veikla. Muziejus organizuoja krašto istorijos ir žymių kraštiečių sukaktims skirtus renginius ir parodas, konferencijas ir paskaitas, tradicinį Kalėdinį prekymetį ir „Amatų dieną“.

 

Virtualus turas 

Video reportažas 1

Facebook

www.joniskiomuziejus.lt

Vilniaus g. 8, Joniškis

+370 677 17284

Pirmadieniais – ketvirtadieniais 8.00-18.00 val.

Penktadieniais 8.00-16.45 val.

Šeštadieniais 10.00-16.00 val.
Valstybinių švenčių išvakarėse dirbama viena valanda trumpiau.